Czego jeszcze nie wiesz o zębach? Cz. III | Czego jeszcze nie wiesz o zębach? Cz. III |

Czego jeszcze nie wiesz o zębach? Cz. III

  • -

Czego jeszcze nie wiesz o zębach? Cz. III

Świat zaskakuje nas każdego dnia faktami, o których nie mieliśmy pojęcia. Nie inaczej jest w przypadku dziedziny jaką jest stomatologia i medycyna estetyczna. Oto kolejna porcja ciekawostek o zębach i nie tylko.

  1. Dentyści to najwierniejsi małżonkowie.

Psycholog dr Michael Aamodt z Radford University przeprowadził badania, w których przeanalizował sytuację rodzinną przedstawicieli 449 zawodów. Wynikło z nich, że w przypadku dentystów do rozwodów dochodzi najrzadziej. Małżeństwa, w których jedno z pary jest stomatologiem, są najszczęśliwsze i najtrwalsze. To kolejny powód, by darzyć dentystów sympatią. Inne można znaleźć tutaj: Dlaczego boimy się dentysty?

  1. Pożyczki na piękne zęby.

W ostatnich latach zauważono nowy, nieco zaskakujący trend. Coraz częściej zaciągane są kredyty i pożyczki na… nowy uśmiech. Pożyczone pieniądze przeznaczane są zarówno na leczenie zębów, jak i na ich upiększanie, np. zabiegi wybielające czy zakładanie licówek. Niejednokrotnie są to kwoty rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych. Na szczęście w przypadku wybielania zębów w Gdańsku wcale nie trzeba zaciągać długów – kosztuje już od 99 zł.

  1. Czerwone wino – pomaga czy szkodzi?

Picie czerwonego wina może być zarówno pomocne w dbaniu o zęby, jak i szkodliwe. Naukowcy z Uniwersytetu w Padwie twierdzą, że czerwone wino może unieszkodliwiać bakterie, które wpływają na rozwój próchnicy. Z drugiej strony jednak zawarte w nim kwasy oraz cukry niekorzystnie działają na szkliwo. Wino zawiera też silne barwniki, które przebarwiają zęby. To na szczęście nie jest tak duży problem, bo możemy skorzystać z wybielania zębów w Gdańsku i błyskawicznie doprowadzić nasz uśmiech do wymarzonej bieli.

  1. Szminka optycznie wybielająca zęby.

By zęby optycznie stały się bielsze i jaśniejsze, warto używać szminki z dodatkiem niebieskiego pigmentu. W towarzystwie niebieskawego koloru lub poświaty biel bowiem wydaje się bielsza. Jest to ciekawy trik stosowany przez niektóre kobiety, nie zastąpi jednak profesjonalnego wybielania zębów, któremu można się poddać w Gdańsku.

  1. Chore zęby = chory żołądek

Próchnica zębów przyczynia się też do rozwoju chorób układu pokarmowego. Tkanka dotknięta próchnicą jest bowiem siedliskiem wielu bakterii, które zagrażają także gardłu i przełykowi. Chore zęby mogą być też źródłem chorób żołądka – dzieje się tak, gdy źle rozdrobniony (słabo pogryziony) pokarm za długo w nim zalega i doprowadza do jego podrażnień.

  1. W Himalaje z wyleczonymi zębami.

Osoby, które mają niewyleczone lub źle zaplombowane zęby, nie powinny wybierać się na wysokogórskie wyprawy. Powyżej 6000 m n.p.m. do uzębienia dodają się bowiem malutkie pęcherzyki gazu i podnoszą ciśnienie, powodując duży ból utrudniający dalszą wędrówkę.

  1. Nowoczesna technologia dla młodych i wykształconych

Statystyki pokazują, że to młodzi i wykształceni ludzie najczęściej korzystają z najnowszych technologii w dziedzinie stomatologii i medycyny estetycznej. Chętniej wypróbowują np. protezy i implanty projektowane komputerowo w technologii 3D, częściej też decydują się na laserowe wybielanie zębów.