Czy Polacy tak bardzo boją się dentysty? Czy Polacy tak bardzo boją się dentysty?

Czy Polacy tak bardzo boją się dentysty?

  • -

Czy Polacy tak bardzo boją się dentysty?

Szacuje się, że 1/3 społeczeństwa odczuwa paniczny lęk przed wizytą u dentysty. Gdy pytamy znajomego, kiedy ostatnio był u stomatologa, często wymiguje się od odpowiedzi lub zmienia temat. Ale czy tylko u nas tak jest? A może inne nacje mają ten sam problem? Oto małe porównanie, które pokaże, jak Polacy wypadają na tle innych narodów i kto najbardziej boi się dentysty.

Zabiegi związane z zębami nie należą do najprzyjemniejszych. Oczywiście niektóre z nich, takie jak np. wybielanie zębów w Gdańsku, są zupełnie bezbolesne i komfortowe. Inne jednak zabiegi, np. te, które odbywamy w gabinetach dentystycznych, sprawiają niejednokrotnie duży dyskomfort. Na szczęście już nie ból, bo współcześnie rozwój stomatologii zapewnia bezbolesne rozwiązania. Mimo to wielu z nas wciąż kojarzy je nieprzyjemnie i unika wizyt u stomatologa.

A to błąd, przez który narażamy na nasze zęby na choroby, ból i przedwczesne wypadanie. Więcej o bardziej i mniej uzasadnionych lękach przed dentystą można przeczytać tutaj: Dlaczego boimy się dentysty?

Okazuje się, że w tym lęku nie jesteśmy sami. Mieszkańcy innych państw bywają u dentysty jeszcze rzadziej niż my, a są to osoby pochodzące np. z:

  • Wielkiej Brytanii,
  • Luksemburgu,
  • Turcji.

Z podobną częstotliwością co Polacy odwiedzają swoich stomatologów Węgrzy. W wielu europejskich państwach jednak statystyki są znacznie lepsze. Warto zwrócić uwagę na to, że część tych państw ma dużo lepiej rozbudowaną i zorganizowaną formę publicznego leczenia dentystycznego. W Polsce natomiast w większości leczenie to finansuje się ze swojej własnej kieszeni – może tutaj tkwi przyczyna rzadszych wizyt?

Szczegóły sprawdźcie sami:

zeby_infografika_1

źródło obrazka

Pamiętajmy jednak, że aby poddać się wybielaniu zębów w Gdańsku, należy wszystkie zęby mieć zdrowe albo wyleczone. Dlatego jeśli nie odwiedzamy swojego dentysty regularnie, warto wybrać się do niego i sprawdzić, czy na pewno w zębach nie powstały ubytki. Nie ma się czego bać, w końcu dentyści są po to, żeby dbać o nas i nasze zdrowie!