Czy wybielanie zębów może być szkodliwe? Czy wybielanie zębów może być szkodliwe?

Czy wybielanie zębów może być szkodliwe?

  • -

Czy wybielanie zębów może być szkodliwe?

Czy wybielanie zębów może im zaszkodzić? Niestety tak, zależy to jednak od wybranej metody. Niektóre z nich są bowiem w 100% bezpieczne i polecane przez stomatologów, innych zaś powinniśmy unikać, jeśli nie chcemy sami być przyczyną problemów z zębami i jamą ustną.

Niebezpieczne metody

  • Pasty do zębów „domowej roboty” – np. na bazie sody oczyszczonej, cytryny lub soli. Wszystkie wynalazki tego typu powinny być skonsultowane z dentystą. Czasem okazuje się bowiem, że ich stosowanie może powodować podrażnienia dziąseł lub nadmierne ścieranie się szkliwa.
  • Pasty wybielające o zbyt dużym wskaźniku ścieralności – czyli RDA. Jeśli wskaźnik RDA jest bardzo wysoki, może to oznaczać, że dana pasta jest przeznaczona tylko do użytku okresowego. Przy dłuższym czasie użytkowania tego typu pasty mogą być szkodliwe dla szkliwa i osłabiać zęby.
  • Paski wybielające – są niewskazane dla osób z nadwrażliwością zębów. Podczas kuracji paskami osoby te odczuwają ból i zazwyczaj muszą ją przerwać, zanim jeszcze pojawią się widoczne efekty.

Bezpieczne metody

  • Pasta z węgla aktywnego – ta naturalna metoda wybielania zębów jest uważana za większość dentystów za łagodną i nieszkodliwą. Pastę przygotowuje się własnoręcznie w domu, łącząc węgiel aktywny z wodą (oraz opcjonalnie olejem kokosowym). Pomaga usuwać osad powstały w wyniku picia kawy i herbaty. Nie można jednak tej mieszanki używać zbyt często – maksymalnie 2-3 razy w tygodniu dla uzyskania efektu, a potem raz w tygodniu dla podtrzymania go.
  • Laserowe wybielanie zębów – metoda zarówno skuteczna, jak i niedroga (wybielanie zębów w Gdańsku kosztuje już od 99 zł), a przy tym zupełnie bezpieczna dla struktury zębów. Polega na połączeniu działania organicznego żelu wybielającego oraz specjalistycznej lampy, która naświetla zęby. Efekt widoczny jest przez długi okres czasu – od kilku miesięcy nawet do dwóch lat.

Co za dużo, to niezdrowo

Warto też zaznaczyć, że przesada zawsze szkodzi. Zbyt częste stosowanie preparatów do wybielania zębów i nadmierne, a wręcz chorobliwe zainteresowanie tematem może być szkodliwe nie tylko dla ciała, ale i dla psychiki. Mowa oczywiście o skrajnych przypadkach osób, które zbyt dużą wagę przywiązują do wyglądu i szukają niedoskonałości tam, gdzie tak naprawdę ich nie ma. Brak umiaru w tym przypadku może doprowadzić do „bleachoreksji”, czyli uzależnienia od wybielania zębów.

Przy wyborze metody oraz dobieraniu intensywności wybielania trzeba zachować zdrowy rozsądek i  właściwą samoocenę – dzięki temu pozostaniemy bezpieczni, zdrowi i zadowoleni z efektów.