Higiena jamy ustnej – prawdy i mity. Cz. 2 Higiena jamy ustnej – prawdy i mity. Cz. 2

Higiena jamy ustnej – prawdy i mity. Cz. 2

  • -

Higiena jamy ustnej – prawdy i mity. Cz. 2

Każdy wie, że o zęby trzeba dbać. Płukać, szczotkować. Niestety jak w każdej dziedzinie życia pojawiły się mity, które latami powtarzane utrwaliły się w naszej świadomości. Co wiesz o higienie jamy ustnej?

MITY:

  1. Tylko białe zęby to zdrowe zęby

Na barwę zęba wpływa m.in. skład chemiczny szkliwa i kolor kości (zębiny). Zdrowe zęby nie muszą być białe, a mogą być żółte lub szare. Barwa związana jest w dużej części z dziedziczonymi genami. Okazuje się, że stomatolodzy twierdzą, że lekko żółte zęby są mniej podatne na próchnicę. Twój naturalny kolor nie musi być tym, który rzeczywiście masz. Dlaczego? Bo możesz mieć przebarwienia, a one już nie są naturalne. Nie musisz jednak męczyć się z niechcianym kolorem. Zęby można wybielić. Ile kosztuje wybielanie zębów? Wybielanie zębów w Gdańsku już od 99 zł. Śnieżnobiałe zęby to geny + higiena + dieta + wybielanie.

  1. Brzydki zapach z ust spowodowany jest brakiem higieny

Najprościej jest przypuszczać, że nieprawidłowa albo całkowity brak higieny są powodem nieprzyjemnego zapachu z ust. Nie zawsze tak jednak jest. Jeśli dbasz o zęby, ale Twój oddech jest nieświeży to może być m.in. próchnica, zapalenie dziąseł, grzybica jamy ustnej. Brzydki zapach może być również spowodowany problemami z przewodem pokarmowym, np. chorobą wrzodową, nieżytem żołądka lub układem oddechowym, np. ropne zapalenie oskrzeli, ropień oskrzeli. W wielu przypadkach nieprzyjemny zapach to objaw choroby, więc nie należy go lekceważyć.

  1. W ciąży unikaj stomatologa

Ileż to razy powtarza się mit, że kobieta w ciąży nie może iść do stomatologa, bo leczenie zagrozi dziecku. Bzdura! Większość zabiegów stomatologicznych jest bezpiecznych dla przyszłej mamy i dziecka. W razie problemów z zębami w czasie ciąży wizyta u dentysty jest konieczna. To właśnie nieleczone zaniedbania mogą mieć negatywny wpływ na ciąże. Pierwsze co zrób, to poinformuj, że jesteś w ciąży. Jest to obowiązkowe, by lekarz dopasować bezpieczne metody leczenia. Kobieta w ciąży może oczyścić ubytki i wypełniać je, itp. Leczenie kanałowe wymaga zdjęcia rentgenowskiego, więc jest dla młodych mam niewskazane. Również wyrywania zębów lepiej unikać chyba, że to jest konieczne. W ciąży nie wybiela się zębów, gdyż promieniowanie może zaszkodzić dziecku. Proponuje, by przed zajściem w ciąże zadbać o uzębienie, wtedy konieczność leczenia w czasie ciąży będzie znikoma. Pamiętajcie o wizytach u dentysty raz na trzy miesiące. Szkody będą mniejsze.

  1. Czym twardsza szczoteczka, tym lepsza

Wcale nie. Szczoteczka o twardym włosiu podrażnia dziąsła i powoduje ścieranie szkliwa. Faktycznie osad czyści najlepiej, ale tylko w niewielkiej grupie osób. Należy wziąć pod uwagę stosowanie twardej szczoteczki jedynie od czasu do czasu, a najlepiej zamienić ją na średnią, czyli „medium”.

  1. Aparat ortodontyczny nie jest dla dorosłych

Nie istnieje limit wiekowy w stosowaniu aparatów ortodontycznych. Mogą go nawet stosować seniorzy. Faktem jest jednak, że zęby dorosłych prostują się wolniej, więc trwa to dłużej. Jednak lepiej dłużej poczekać niż być niezadowolonym ze swojego uśmiechu.