Jak dbać o szczoteczkę do zębów? Jak dbać o szczoteczkę do zębów?

Jak dbać o szczoteczkę do zębów?

  • -

Jak dbać o szczoteczkę do zębów?

Po zabiegu wybielania zębów powinniśmy być szczególnie wyczuleni na punkcie higieny jamy ustnej. Dzięki zachowaniu zasad higieny oraz odpowiedniej diety efekt wybielania może bowiem utrzymywać się znacznie dłużej niż w przypadku gdy zaniedbamy pielęgnację jamy ustnej. Ważnym elementem tej pielęgnacji jest dobór i właściwe użytkowanie szczoteczki do zębów.

Szczoteczka do zębów to bardzo ważny instrument w naszej codziennej higienie. Jest w bezpośrednim kontakcie z naszymi zębami, dziąsłami, ustami i językiem. Dlatego należy dbać o nią i pamiętać o jej regularnym zmienianiu.

Jak dbać na co dzień o szczoteczkę do zębów?

  • Po każdym użyciu należy wypłukać ją bardzo dokładnie pod ciepłą bieżącą wodą.
  • Przetrzymywać ją trzeba w pozycji stojącej, włosiem do góry – to umożliwia jej całkowite wyschnięcie do kolejnego mycia zębów.
  • Warto przechowywać ją tak, by nie dotykała innych szczoteczek do zębów – dzięki temu żadne bakterie nie przeniosą się z jednej szczoteczki na drugą.
  • Podczas podróży można przechowywać szczoteczkę w plastikowym pudełku, żeby nie złamać jej i nie uszkodzić włókien. Warto jednak pamiętać, że po użyciu szczoteczka powinna wyschnąć, więc nie zamykajmy jej w pudełku, kiedy jest jeszcze mokra.

Jak często trzeba zmieniać szczoteczkę do zębów?

Niektóre produkty i instrumenty higieniczne wydają się nam mieć wieczną datę przydatności. Zapominamy o ich regularnym zmienianiu, bo wydaje się nam, że jeśli jeszcze nie są zniszczone, to wciąż można ich z powodzeniem używać.

To jednak błąd. Szczoteczkę do zębów powinno się zmieniać przynajmniej raz na trzy miesiące. Po takim czasie bowiem jej zdolności czyszczenia spadają, włókna zużywają się, a cały instrument jest dużo mniej skuteczny niż nowy. Przez ten czas mogły w niej też rozwinąć się bakterie i drobnoustroje, których nowa szczoteczka jest pozbawiona.

Warto też zmienić szczoteczkę do zębów po przeziębieniu, grypie, infekcjach jamy ustnej itp., by zapobiec ponownej infekcji.

Co ze szczoteczką elektryczną?

Tu zasada jest podobna – końcówka w szczoteczce elektrycznej powinna być zmieniana przynajmniej raz na trzy miesiące, by uniknąć rozwoju bakterii.

kosmetyki_infografika

źródło obrazka

Dbaj o piękny i zdrowy uśmiech. Pamiętaj o higienie, regularnych wizytach u stomatologa i oczywiście o tym, że wybielanie zębów w Gdańsku to tylko 99zł!