Jaka pasta do zębów dla dużych, a jaka dla małych? Jaka pasta do zębów dla dużych, a jaka dla małych?

Jaka pasta do zębów dla dużych, a jaka dla małych?

  • -

Jaka pasta do zębów dla dużych, a jaka dla małych?

Category : Porady

Nie od dziś wiadomo, że dorośli i dzieci nie powinni używać tych samych środków do higieny jamy ustnej. Jak więc dobrać najlepszą pastę do zębów i czym kierować się przy jej kupowaniu?

pasta

  • Dla dużych

Dorośli mają bardzo szeroki wybór past do zębów w marketach, drogeriach i aptekach. Mogą używać past standardowych, mogą też wybrać pastę, która szczególnie skupia się na jakiejś kwestii dotyczącej higieny jamy ustnej, np. pastę odświeżającą lub pastę wybielającą. Mogą też dostosować preparat do swoich potrzeb związanych z występującymi w jamie ustnej dolegliwościami, np. kupić pastę do zębów z nadwrażliwością, pastę w szczególny sposób chroniącą dziąsła lub pastę ułatwiającą dbanie o szkliwo.

Warto zaznaczyć, że po wybielaniu zębów w Gdańsku najlepiej jest stosować pasty typu „pro szkliwo”, które wzmacniają szkliwo, zapewniają jego reminalizację, chronią przed jego erozją i mają niewysoki wskaźnik ścieralności, dzięki czemu nie ścierają i nie zmniejszają warstwy szkliwa na zębach.

Po upływie kilku tygodni od zabiegu wybielania zębów można rozważyć stosowanie pasty wybielającej, czyli takiej z większym wskaźnikiem ścieralności. Pasta ta pozwoli podtrzymać efekt wybielania zębów dzięki funkcji usuwania świeżo powstałych osadów z zębów. Należy jednak pamiętać, by past tego typu nie używać nieprzerwanie przez więcej niż dwa miesiące, by nie uszkodzić szkliwa.

Więcej o pastach wybielających można przeczytać tutaj: Dlaczego warto wybrać pastę wybielającą?

  • Dla małych

Przy wyborze pasty dla dzieci należy kierować się przede wszystkim ich wiekiem i stopniem rozwoju zębów. Pierwsza pasta do zębów, którą powinno się myć dziecku zęby już od 6. miesiąca życia, nie powinna zawierać fluoru. Dobrze też, jeśli jest pozbawiona sztucznych składników, takich jak substancje barwiące i konserwujące. Im bardziej naturalne składniki, tym lepiej. W składzie pasty może znaleźć się np. żel żurawinowy czy ekstrakt z tymianku albo lukrecji. Trzeba koniecznie zwrócić uwagę na to, czy pasta przeznaczona jest dla niemowląt i czy posiada atest.

Nieco starsze dzieci podczas mycia zębów często połykają pastę lub jej resztki, dlatego też w jej składzie powinna być niska zawartość fluoru. Jego nadmiar w organizmie prowadzi bowiem do fluorozy – choroby powodującej przebarwienia i łamliwość zębów.

Gdy dziecko oduczy się połykania pasty, czyli w wieku ok. 8 lat, może już stosować pastę taką jak dorośli, pod warunkiem że nie jest to pasta o właściwościach wybielających.

Dzieci bowiem nie powinny stosować zabiegów wybielania zębów – ani tych domowych, ani profesjonalnych. Ich zęby wciąż są w fazie rozwoju, a podobne zabiegi mogą je znacznie uszkodzić.