Kosmetyczne wybielanie zębów. Czy jest szkodliwe? Kosmetyczne wybielanie zębów. Czy jest szkodliwe?

Kosmetyczne wybielanie zębów. Czy jest szkodliwe?

  • -

Kosmetyczne wybielanie zębów. Czy jest szkodliwe?

Kosmetolog czy stomatolog?

Już od lat kilku lat jesteśmy świadkami dyskusji czy kosmetolog może wybielać zęby. Gdyby to zależało od środowiska lekarskiego, to by nie mógł. Jednak może! Prawo tego nie zabrania. Gabinety kosmetyczne specjalizujące się w laserowym wybielaniu zębów istnieją na całym świecie. Stomatolodzy powołują się na artykuł 58 z ustawy z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty, a mianowicie:

  1. Kto bez uprawnień udziela świadczeń zdrowotnych polegających na rozpoznawaniu chorób oraz ich leczeniu, podlega karze grzywny.
  2. Jeżeli sprawca czynu określonego w ust. 1 działa w celu osiągnięcia korzyści majątkowej albo wprowadza w błąd co do posiadania takiego uprawnienia, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

Nie ma w tej ustawie (ani innym akcie prawnym) informacji, że przebarwienia zębów są chorobą, a wybielanie to metoda ich leczenia!

Według dyrektywy Unii Europejskiej z 2012 roku preparaty do wybielania zębów należą do grupy preparatów kosmetycznych, a nie lekarstw.

dental-visit

kosmetyczne wybielanie zębów

 

źródło obrazka

Preparaty do wybielania zębów

Wybielanie u stomatologa a wybielanie u kosmetologa różni się rodzajem stosowanego preparatu. Stomatolodzy mogą stosować żel z nadtlenkiem wodoru, którego stężenie nie przekracza 6%. Nad szkodliwością nadtlenku nie będę się rozwodzić, bo to nie czas i miejsce. W wielu krajach można stosować tą substancję w dużo wyższym stężeniu zgodnie z prawem. Unia Europejska zabroniła wykorzystania żeli z nadtlenkiem wodoru innym podmiotom niż lekarze. Istnieją jednak inne preparaty, które gabinet kosmetyczny może wykorzystać i jest to zgodne z prawem. White&Beauty wykorzystuje żel pochodzenia organicznego, czyli całkowicie bezpieczny dla Klientów!

Lampy do wybielania zębów

Wybierając gabinet kosmetyczny, należy zapoznać się dokładnie z jego ofertą. Na wyposażeniu gabinetów najczęściej znajdują się dwa rodzaje lamp: lampa LED i lampa Premium. Różnice między tymi lampami były już przez nas poruszane. Do najważniejszych różnic zaliczyć można długość utrzymywania się efektu oraz ilość odcieni. Lampa LED wybiela zęby o 4-8 odcieni, a efekt utrzymuje się od 6 do 9 miesięcy. Lampa Premium natomiast rozjaśni zęby o 10-14 odcieni na 1 rok-1,5 roku.

Nie wiesz czy zaufać gabinetowi kosmetycznemu? Sprawdź jego opinie i stosowaną przez niego metodę wybielania zębów. Pamiętaj, że gabinety kosmetyczne specjalizujące się w wybielaniu zębów są poddawane kontrolom i gdyby ich działalność była niezgodna z prawem, byłyby zamknięte. Wybielanie zębów w Gdańsku w ramach marki White&Beauty wykonywane z powodzeniem jest już od 4 lat.