Prawdy i mity o wybielaniu zębów! | Prawdy i mity o wybielaniu zębów! |

Prawdy i mity o wybielaniu zębów!

  • -

Prawdy i mity o wybielaniu zębów!

Zapanowała moda na wybielanie zębów. Również mężczyźni zaczynają robić to sobie, ale nic w tym dziwnego – ponad 70% kobiet mówi, że żółte zęby to wystarczający powód, aby nie umówić się już na drugą randkę. Zobacz, czego się spodziewać, jeżeli również planujesz taki zabieg.

Wybielanie zawsze osłabia zęby

MIT

Wybielanie zębów kojarzy nam się z mechanicznym ścieraniem, tak jakbyśmy usuwali warstwę brudu, by wydobyć ich naturalne, białe piękno. Stąd też bierze się strach, że wybielanie pogorszy ich trwałość.

Obecne preparaty na bazie utleniaczy nie naruszają tkanki szkliwa w sposób mechaniczny. Barwniki zawarte w szkliwie zostają rozjaśnione bez zmiany jego struktury. Odpowiednia procedura wybielania zębów, polegająca na specjalnie dobranym stężeniu utleniacza oraz czasu naświetlania, zapewnia optymalny efekt końcowy, nie naruszający tkanki szkliwa. Po zabiegu nie zmienia się struktura chemiczna zęba ani jego odporność na próchnicę.

Jeżeli więc wybielasz zęby pod kontrolą specjalisty, o stan szkliwa nie musisz się obawiać.

Wybielanie zębów może być bolesne

PRAWDA

Generalnie podczas wielu zabiegów wybielania zębów pojawić się może nadwrażliwość.

Już przygotowanie zębów do właściwego wybielania, czyli usuwanie kamienia i piaskowanie, jest przez wielu pacjentów odbierane jako nieprzyjemne. Nakładanie żelu, naświetlanie światłem czy wkładanie na noc szyn z żelem na zęby samo w sobie nie jest bolesne, chociaż zarówno spanie z wkładkami, jak i siedzenie z wyszczerzonymi zębami przez godzinę nie należy do przyjemności.

Kłopot w tym, że czasami zęby pod wpływem kontaktu z substancjami wybielającymi przez pewien czas stają się nadwrażliwe. Wtedy przez kilka dni do kilku tygodni ugryzienie kwaśnego jabłka, zimny czy gorący napój powoduje ostry ból. Jedyne rozwiązanie w takim wypadku to stosowanie past do zębów wrażliwych.

Jednak nasza nowa substancja minimalizuje to ryzyko praktycznie do zera. Od kiedy pracujemy na nowym żelu organicznym, nie spotkaliśmy się z klientem, który cierpiałby z powodu nadwrażliwości zębów. Wybielanie zębów w White&Beauty w Gdańsku są bezbolesne!

Efekt wybielania jest bezterminowy

MIT

Niestety, nie ma tak dobrze. Zabiegi należy co jakiś czas powtarzać, ponieważ procedura wybielania zębów eliminuje tylko efekt końcowy naszej diety oraz trybu życia, nie eliminuje natomiast przyczyn przebarwień szkliwa.Trwałość zabiegu zależy w dużej mierze od wybranej metody oraz od indywidualnych przyzwyczajeń.

Klienci, którzy potrafią obejść się bez używek (papierosy, kawa, herbata czerwone wino, coca-cola), cieszą się bielą zębów często nawet kilka lat po zabiegu. By utrzymać efekt jak najdłużej, warto na co dzień również dbać o prawidłową higienę jamy ustnej (odpowiednia szczoteczka, pasta, płyn do płukania ust, nić) i stosowanie się do zaleceń pozabiegowych.

Pamiętaj jednak, że wybielania nie można powtarzać zbyt często. Zalecane jest wykonywanie zabiegu najczęściej raz na sześć miesięcy.

Produkty wybielające dostępne w drogeriach są zdrową alternatywą dla profesjonalnego wybielania zębów

MIT

Jeśli zdecydujemy się na wybielanie zębów w domowym zaciszu, możemy narazić nasze zęby na szkodę. Pasty wybielające zawierają drobno sproszkowany pumeks (np. pasty dla palaczy), ługi. Takie substancje przy częstym stosowaniu rysują gładką powierzchnię szkliwa, do której później łatwiej przywierają zanieczyszczenia. To sprzyja rozwojowi bakterii i powoduje próchnicę. Stosowanie na własną rękę pasków wybielających i nakładek również może być ryzykowne. Niedopilnowanie procedur poprzez dłuższy czas kontaktu zębów ze środkiem wybielającym doprowadza do niszczenia szkliwa i długotrwałej nadwrażliwości.

Każdy może poprawić wygląd swoich zębów

PRAWDA

Jednak należy pamiętać, że efekt wybielania zależy od indywidualnych właściwości szkliwa, charakteru przebarwień, jakich chcemy się pozbyć oraz pierwotnej (naturalnej) barwy zębów. W gabinetach White & Beauty przed każdym zabiegiem przedstawiany jest oczekiwany efekt pozabiegowy a następnie za pomocą specjalnego wzornika barw zębów weryfikuję się barwę uzębienia przed i po zabiegu.

Zęby można wybielić tylko u dentysty

MIT

Nie. Można to też zrobić samodzielnie, ale czy pozostałe zabiegi upiększające robimy sami, czy chodzimy do fachowców? Podobnie z zębami. Warto odżałować trochę kasy i zrobić to u specjalisty.

Wybielanie zębów jest zabiegiem stricte estetycznym, więc może je wykonywać również kosmetolog po specjalnych szkoleniach.

Preparaty stosowane w gabinecie mają większe stężenie niż te, których można używać w domu. Większe stężenie sprawia, że atomy tlenu wnikają głębiej w strukturę zęba, więc efekt jest szybszy i trwalszy.

Jeżeli już jednak uprzesz się przy samodzielnym wybielaniu, możesz sięgnąć po żele nakładane pędzelkiem czy paski wybielające, naklejane na zęby. Pamiętaj tylko, by dokładnie stosować się do wskazówek na opakowaniu. I musisz pogodzić się z tym, że samodzielne wybielanie zapewnia krótszy efekt niż solidne wybielanie w gabinecie.

Wielu klientów, którzy przychodzą na profesjonalne wybielanie zębów, ma za sobą epizod z samodzielnym wybielaniem, jednak nie są zadowoleni, bo efekt utrzymuje się tylko około miesiąca. Zatem skoro jesteś zdecydowany na białe zęby, nie sięgaj po półśrodki i od razu idź do specjalisty – oszczędzisz czas i pieniądze.

Zęby można wybielić „od ręki”

PRAWDA

Wiadomo, że im szybciej widać efekt, tym jesteśmy bardziej zadowoleni. Z zębami da się tak zrobić. Musisz tylko wybrać się do gabinetu, który ma w ofercie tzw. błyskawiczne wybielanie. Zabieg trwa około godziny. Specjalista nakłada żel na zęby, a następnie naświetla go specjalną lampą, która przyspiesza proces utleniania przebarwień.

Skuteczność tej metody jest mniej więcej taka sama, jak standardowego wybielania, czyli specjalnych wkładek nakładanych na noc na zęby, jest jednak zdecydowanie szybsza. Za takie błyskawiczne rozjaśnienie uśmiechu trzeba jednak zapłacić więcej – od 1200 do 2000 złotych, podczas gdy standardowa usługa kosztuje ok. 500-700 złotych.

Każde zęby można wybielić

MIT

Nie z każdych zębów da się zrobić białe perełki. Wszystko zależy od ich stanu i właściwości. Dlatego właśnie bez konsultacji ze specjalistą lepiej nie zabierać się za to samemu. Jeżeli masz stan zapalny dziąseł lub nadwrażliwość zębiny, specjalista raczej odradzi Ci wybielanie do czasu, aż przeszkody się nie usunie. Bez sensu jest też wybielanie zębów, jeśli masz korony, bo one nie zmienią koloru i staną sie przez to bardziej widoczne. Nie wybiela się też zębów dzieciom. U dorosłych, jeżeli zęby są zdrowe i nie ma problemów z dziąsłami, rozjaśnić można każde.

Można mieć zęby białe jak gwiazdy filmowe

MIT

Jasne, wystarczy, tak jak gwiazdy, zadbać o to, żeby każde Twoje zdjęcie przed drukiem zostało wyretuszowane, a w filmie dogadać się z operatorem i montażystą. W rzeczywistości całkiem białe zęby praktycznie nie występują.

Naturalna barwa zębów waha się od żółtobrunatnej do szaroniebieskiej. Każdy z nas ma inny odcień zębów, co jest związane m.in. ze stopniem ich mineralizacji. Przed zabiegiem specjalista pokaże Ci paletę odcieni zębów, porówna i oszacuje o ile mniej więcej zmieni się po zabiegu Twój odcień. Nie zawsze jednak będzie to superbiel.

Poza tym, pamiętaj, że piękne zęby gwiazd filmowych to często efekt tzw. licówek, czyli specjalnych nakładek naklejanych na przody zębów. A licówki można mieć w dowolnym kolorze.

Przed wybielaniem trzeba usunąć kamień i osad

PRAWDA

Wybielanie zębów, na których jest kamień nazębny, to strata czasu. Bo kamień to tak naprawdę „pokłady bakterii” i nie ulega rozjaśnieniu. Poza tym kamień powoduje stan zapalny dziąseł, a nakładanie żelu na chore dziąsła to nic przyjemnego. Niezależnie od tego, czy chcesz mieć zęby białe czy tylko zdrowe, kamień usuwać zawsze warto, bo jego obecność w miarę upływu czasu prowadzi do paradontozy i innych poważnych problemów z jamą ustną.