Przyczyny i objawy przebarwień zębów | Przyczyny i objawy przebarwień zębów |

Przyczyny i objawy przebarwień zębów

  • -

Przyczyny i objawy przebarwień zębów

Przebarwienia zębów to kolorystyczne odstępstwo od tego, jak zdrowe zęby powinny wyglądać. Przyczyn jest wiele. Niektóre są od nas zależne, np. zła dieta, nieprawidłowa higiena jamy ustnej, a inne nie.

 

Jakie są przyczyny przebarwień?

Przyczyny przebarwień podzielić można na zewnątrz i wewnątrzpochodne, czyli mogą mieć przyczynę zewnętrzną i wewnętrzną. Najczęstszymi powodami przebarwień jest wiek, dieta i higiena. Istnieją jednak powody bardziej skomplikowane do wyleczenia. Kiedy przebarwienie jest skutkiem przyczyn zewnętrznych, jest o wiele prościej o wyleczenie. Wystarczy wybielanie zębów. Trudniej jest, gdy to tylko skutek innych chorób.

Przyczyny zewnętrzne:

  1. Wchłanianie barwników spożywczych przez szkliwo. Jedzenie i picie o intensywnej barwie, np. cola, kawa, herbata, wino, buraki, papierosy.
  2. Nieprawidłowa higiena jamy ustnej również jest powodem przebarwień dlatego, że barwniki mają dłuższy kontakt z naszymi zębami, pojawia się próchnica, itd.

Przyczyny wewnętrzne:

  1. Barwniki mogą odkładać się również w zębinie. Wiąże się to zaburzeniami w mineralizacji zębów.
  2. Zapalenia zębów stałych mogą uszkodzić zawiązek zęba stałego i spowoduje przebarwienie koloru żółtobrązowego.
  3. Kolor zęba może zmienić choroba infekcyjna, uraz w pierwszych okresach rozwojowych, krzywica, choroby nerek i neurologiczne, niedobór witaminy C.
  4. Fluoroza, czyli przedawkowanie fluoru do dziewiątego roku życia.
  5. Próchnica również powoduje przebarwienia, tzw. plamy próchnicowe.
  6. Spożywanie leków np. tetracyklinę, co powoduje żółte, brązowe, szare lub niebieskie zęby.
  7. Leczenie kanałowe również może spowodować ściemnienie zęba.

 

Leczenie przebarwień nie jest łatwe, ale całe szczęście jest coraz tańsze. Wybielanie zębów w Gdańsku już od 99 zł. Należy świadomie wybrać metodę i gabinet. W White & Beauty w Gdańsku spotkać się można z pełnym profesjonalizmem i niskimi cenami za genialne efekty.