W jaki sposób utrzymać prawidłową higienę jamy ustnej? W jaki sposób utrzymać prawidłową higienę jamy ustnej?

W jaki sposób utrzymać prawidłową higienę jamy ustnej?

  • -

W jaki sposób utrzymać prawidłową higienę jamy ustnej?

            O tym, ze należy bezwzględnie dbać o higienę jamy ustnej nie trzeba przekonywać nikogo. Każdemu przecież zależy na zdrowym i pięknym uśmiechu. O prawidłowo zachowanej czystości w jamie ustnej świadczą przede wszystkim czyste zęby, między którymi próżno szukać resztek pokarmu, zaróżowione dziąsła, które nie bolą ani nie krwawią podczas szczotkowania, a także świeży oddech. Niestety, w dzisiejszych czasach bardzo łatwo zaniedbać swoją jamę ustną, chociażby przez tak błahe rzeczy jak pośpiech i niedokładność. O czym zatem należy pamiętać, aby zachować piękny uśmiech przez długie lata?

            Podstawową czynnością jest właściwe i regularne szczotkowanie zębów. Czyszczenie jamy ustnej zalecane jest przynajmniej dwa lub trzy razy dziennie, dzięki temu zmniejsza się ryzyko powstania próchnicy i utraty pięknego uśmiechu. Na rynku dostępne są szczoteczki o różnym stopniu twardości, aby jednak nie podrażnić dziąseł, zaleca się używanie tych z miękkim włosiem. Energiczne czyszczenie zębów twardą szczoteczką może je narazić na nadwrażliwość. Jeżeli masz wątpliwości, jaka szczoteczka jest właściwa do utrzymania prawidłowej higieny w twoim wypadku, możesz zapytać o opinie swojego stomatologa. Oczywiście każdy powinien posiadać własną szczoteczkę, a także pilnować jej regularnej wymiany. Zaleca się nowy zakup co dwa lub trzy miesiące, dla bardziej leniwych – pół roku  to granica ostateczna. Przed pierwszym użyciem szczoteczki, a także podczas późniejszego użytkowania, co jakiś czas warto ją zdezynfekować na przykład za pomocą płynu antybakteryjnego. Pomoże to w utrzymaniu prawidłowej higieny jamy ustnej.

Do prawidłowego usunięcia płytki bakteryjnej niezbędne jest stosowanie pasty zawierającej w swoim składzie fluor. Na szczęście w dzisiejszych czasach większość z past go posiada. Osoby używające pasty wybielającej, powinny korzystać z niej naprzemiennie z łagodniejszą, gdyż regularne stosowanie tej pierwszej może powodować ścieranie się szkliwa. Także płyny do płukania, których używanie po myciu jest wskazane, powinny zawierać wspomniany fluor.

Podczas szczotkowania należy pamiętać również o czyszczeniu dziąseł, podniebienia i języka. Stomatolodzy rekomendują szczotkowanie zębów w stronę, w którą rosną, to jest górne – z góry na dół, natomiast dolne odwrotnie.

Doskonałym uzupełnieniem dla szczotkowania zębów jest ich późniejsze nitkowanie, szczególnie przed pójściem spać. Czyszcząc za pomocą nici dentystycznej przestrzeń międzyzębową, zmniejszamy ryzyko rozwoju środowiska przyjaznego bakteriom.

Oczywiście spożywanie niektórych pokarmów nie sprzyja zachowaniu prawidłowej higieny jamy ustnej, mowa tu chociażby o słodyczach, kawie, herbacie czy winie. Nie popadajmy jednak w paranoję – nie musimy ich sobie za każdym razem odmawiać. W przypadku płynów pomocne okazują się być słomki, ograniczające bezpośredni kontakt z zębami. Także palenie papierosów wpływa niekorzystnie na jakość naszego uśmiechu, o zdrowiu nawet nie wspominając. Warto zatem pomyśleć o porzuceniu tego szkodliwego nałogu.

Prawidłowa higiena jamy ustnej wiąże się nie tylko z właściwym szczotkowaniem zębów, cały proces opiera się także na odpowiednim sposobie życia i odżywiania. Jeśli nie zadbamy o swoje zdrowie w należyty sposób, niezbędna będzie wizyta u stomatologa. W sytuacji, gdy naszemu uśmiechowi nie brakuje już nic pod względem higieny, możemy pomyśleć o dodatkowych zabiegach mających na celu dodatkowe poprawienie jego jakości. Myślisz o wybieleniu zębów w Gdańsku? Odwiedź nasz gabinet White & Beauty i sprawdź, jaką ofertę dla Ciebie przygotowaliśmy.