Wybielanie - od czego zacząć i jaką metodę wybrać. Wybielanie - od czego zacząć i jaką metodę wybrać.

Wybielanie – od czego zacząć i jaką metodę wybrać.

  • -

Wybielanie – od czego zacząć i jaką metodę wybrać.

Białe zęby stanowią podstawę zdrowego uśmiechu, są bardzo ważne dla postrzegania siebie i innych oraz umacniają pewność siebie. Perfekcyjny uśmiech stał się społecznym wyznacznikiem dobrego samopoczucia oraz samorealizacji w życiu zawodowym. Większość z nas jednak nie może poszczycić się zadowalającą bielą uzębienia. Dlatego właśnie decydujemy się na ich wybielenie – tylko od czego zacząć i jaką metodę wybrać?

Niektóre osoby od urodzenia mają bardziej żółte zęby od innych, a dodatkowo jesteśmy przez całe życie narażeni na czynniki wpływające na naturalny kolor zębów. Przyczynami przebarwień są między innymi wiek pacjenta, choroby ogólne (typu porfirie, choroby hemolityczne), zażywanie antybiotyków z grupy tetracyklin, choroby zgorzelinowe miazgi, preparaty stosowane w leczeniu endodontycznym, a także te zewnątrzpochodne jak palenie tytoniu, barwniki z kawy i herbaty, nadmierne używanie płynów do płukania jamy ustnej z chlorheksydyną oraz niewłaściwa higiena i zaleganie złogów nazębnych.

Warunkiem niezbędnym do osiągnięcia zadowalającego efektu jest utrzymywanie prawidłowej higieny jamy ustnej oraz rezygnacja ze szkodliwych nawyków np. palenia papierosów.

Kolor naszych zębów zależy przede wszystkim od składników mineralnych budujących ich strukturę. Dlatego też przyczyna przebarwień zębów nie zawsze leży w braku higieny jamy ustnej. Geny a także składniki naszej diety decydują o tym, że nasze zęby wyglądają tak, a nie inaczej. Główną przyczyną naturalną przebarwień zębów jest kawa, herbata i papierosy. Nikotyna i garbniki zawarte w herbacie nadają żółty kolor naszym zębom. Należy pamiętać, aby po każdym posiłku dokładnie wyczyścić nasze zęby nie tylko przy pomocy szczoteczki do zębów, ale także wykorzystując nici dentystyczne i inne przybory do higieny jamy ustnej (np. płyn do płukania ust). Przy zakupie szczoteczki do zębów należy wziąć pod uwagę kształt i włosie, z jakiego jest zrobione. Wyprofilowanie, rodzaj włosia i jego miękkość pozwoli dokładnie wyczyścić płaskie powierzchnie zębowe. Należy unikać zakupu szczoteczki z twardym włosiem, bo może ona ścierać cy rysować nasze szkliwo. Należy pamiętać, że szczoteczka elektryczna jak i zwykła najlepiej czyści płaskie przestrzenie, a do usunięcia resztek pokarmów z przestrzeni między zębowych należy użyć nici dentystycznych. Szczególnie dokładnie należy myć zęby przed snem, ponieważ kiedy śpimy nasze zęby są najbardziej narażone na ataki próchnicy.

Należy również pamiętać o wizytach kontrolnych dentysty co najmniej dwa razy w roku. Takie wizyty pozwolą wyeliminować nawet zalążki próchnicy, dzięki czemu unikniemy bolesnych zabiegów w przyszłości. Używanie gumy do żucia nie jest dobrą metodą na odświeżenie jamy ustnej. Pomimo, że guma zmniejsza PH w ustach to jej częste żucie powoduje nieodwracalne zmiany w układzie kostnym tzw. szczękościsk.

Kiedy już zadbamy o prawidłową pielęgnację jamy ustnej należy udać się na wizytę konrolną w celu upewnienia się odnośnie braku przeciwwskazań do zabiegu wybielania. Zęby przede wszystkim muszą być zdrowe. W przypadku większości metod wybielaniu poddawane są 2 łuki zębowe (zęby od 1 do 5). Są to zęby, które są widoczne nawet przy bardzo szerokim uśmiechu i rzadziej się psują. Na zębach nie powinno być również nadmiaru kamienia bądź osadu. Aby prawidłowo oczyścić i przygotować zęby na wybielanie warto więc zrobić scaling lub piaskowanie. Scaling jest to zabieg profilaktyczny i zarazem leczniczy, który polega na usuwaniu twardych złogów nazębnych (kamienia nazębnego). Piaskowanie natomiast polega na usuwaniu osadów nazębnych i nieestetycznych przebarwień za pomocą tzw. piaskarki. Bardzo często stanowi uzupełnienie scalingu. Ze względu na to, że są to zabiegi mechaniczne warto po oczyszczeniu odczekać co najmniej tydzień do wybielania (jest to okres na zagojenie ewentualnych ran i podrażnień zębów oraz dziąseł). Takie działania profilaktyczne przygotowują zęby na wybielanie, dzięki czemu zdecydowanie lepiej chłoną żel i pryczyniają się do uzyskania lepszych efektów.

            Czas na wybór odpowiedniej metody. Jest ich kilka.

O ile nasze przebarwienia nie są zbyt poważne biały uśmiech możemy spróbować uzyskać w warunkach domowych. Na rynku dostępnych jest szereg preparatów wybielających: pasty, żele z nakładkami, a także nasączone substancjami wybielającymi paski. Jest to dość bezpieczna metoda i zdecydowanie najtańsza, jednakże efekty nie są satysfakcjonujące i w konsekwencji większość pacjentów wymaga interwencji stomatologicznej.

Jeżeli jednak zależy nam na czasie i oczekujemy szybkich efektów, możemy zdecydować się na profesjonalne wybielanie zębów w gabinecie. Obecnie stosuje się dwie metody: nakładkową i laserową.

Metoda nakładkowa jest przeprowadzana samodzielnie przez pacjenta w domu. Preparat wybielający zakłada się na noc na indywidualnie wykonanych nakładkach przez 10 – 14 dni. Metoda ta niesie ze sobą powikłania w postaci nadwrażliwości zębów, podrażnienia błony śluzowej, zaburzeń ze strony stawu skroniowo-żuchwowego, a także jest bardziej czasochłonna i wymaga sporej samodyscypliny pacjenta. Przynosi jednakże zadowalające efekty (poprawa do 6 odcieni), które przy współpracy pacjenta utrzymują się nawet do 2 lat. Jest także dużo tańsza od metody laserowej, a nakładki mogą być użyte do kolejnego wybielania, oczywiście po konsultacji ze stomatologiem.

Z kolei metoda przy użyciu lampy LED lub Premium polega na 3-krotnej aplikacji preparatu wybielającego (3 razy po 15 miut) o wysokim stężeniu i dodatkowej aktywacji żelu dużą dawką energii z lampy podczas jednej wizyty. Poszczególne lampy różnią się długością światła, głębokością wniknięcie, uzyskiwanym efektem oraz długością utrzymywania się efektu. Wizyta trwa około 1,5 godziny, a efekt jest bardziej spektakularny, gdyż występuje poprawa nawet do 10 odcieni w skali Vita. Metoda jest skuteczniejsza przy trudniejszych przebarwieniach. Efekt utrzymuje się około 1-2 lata. Wybielanie lampą Premium jest droższe od nakładkowego, ale przynosi większe efekty bez nadwrażliwości pozabiegowej oraz tylko nieznaczne ryzyko powikłań.

Przed podjęciem decyzji o wybielaniu należy rozważyć wszystkie wady i zalety poszczególnych metod, a czasem wręcz zrezygnować z nich. Pamiętajmy, że wybielanie poza wyżej wymienionymi efektami niesie także konieczność wymiany dotychczasowych wypełnień dla osiągnięcia ostatecznego estetycznego rezultatu, a także nie zawsze rozjaśnia zęby w stopniu zadowalającym pacjenta.

Czasem przy przebarwieniach pojedynczych zębów np. leczonych endodontycznie, nieestetycznym ich kształcie lub położeniu rozważyć należy założenie licówek porcelanowych, które likwidują więcej wad, zwłaszcza tych przy których wybielanie jest nieefektywne. Można także te metody łączyć, a w razie wątpliwości zasięgnąć opinii specjalisty, który zaproponuje najlepszą drogę do uzyskania pięknego uśmiechu.

 

Wybielanie zębów w Gdańsku już od 99 zł!