Wybielanie zębów – zrób to sam! Wybielanie zębów – zrób to sam!

Wybielanie zębów – zrób to sam!

  • -

Wybielanie zębów – zrób to sam!

Wybielanie zębów to nie luksus – to usługa, na którą może sobie pozwolić już każdy. W domu czy w profesjonalnym gabinecie – sam wybierz metodę, która najbardziej Ci odpowiada.

Wybielanie zębów w domu

Wiele osób decyduje się na domowe sposoby wybielania zębów. Można w tym celu używać zarówno preparatów kupionych w drogerii czy aptece, jak i produktów spożywczych dostępnych w każdym sklepie. Przykłady?

  • Wybielające pasty do zębów – dostępne są pasty o różnych wskaźnikach ścieralności – RDA. Im wyższe RDA, tym pasta ma większe właściwości ścierające – to znaczy: tym silniej ściera osady z powierzchni zębów. Te najsilniejsze dostępne tylko w aptekach, nie powinny być stosowane dłużej niż przez kilka tygodni. Skuteczność? Oczywiście zależna od użytkownika. Efekt wybielenia w wielu przypadkach jest zauważalny i zadowalający, choć niestety niezbyt trwały.
  • Wybielające paski i żele – coraz popularniejsza metoda domowej walki z przebarwieniami zębów. Czy są skuteczne? Oczywiście zależy to od producenta (a co za tym idzie – także i od ceny), ale wielu użytkowników jest usatysfakcjonowana efektem. Wadą niestety jest długotrwałość i żmudność kuracji oraz ból, który towarzyszy jej w niektórych przypadkach.
  • Metody „naszych mam i babć”, czyli używanie produktów, które każdy ma pod ręką. Do najpopularniejszych należy soda oraz sok z cytryny. Stosowanie ich na dłuższą metę może być jednak niebezpieczne dla zdrowia zębów i całej jamy ustnej, nawet jeśli rzeczywiście dostrzeżemy efekt tych zabiegów.

Profesjonalne wybielanie zębów w gabinecie

Te usługi zdobywają coraz większość popularność. Zamiast miesiącami walczyć z przebarwieniami przy użyciu najróżniejszych domowych metod, wiele osób wybiera szybkie, jednodniowe zabiegi. Zachęca zarówno ich skuteczność, jak i cena. Laserowe wybielanie zębów w Gdańsku kosztuje już od 99 zł, czyli niewiele więcej niż tubka profesjonalnej pasty do wybielania zębów lub kuracja paskami wybielającymi. Efekt jest natomiast błyskawiczny i długotrwały.

Zabieg jest szybki i nieskomplikowany, a przy tym zupełnie bezpieczny dla szkliwa. Na zęby nakładany jest żel wybielający, a następnie zęby naświetlane są przez 15 minut specjalistyczną lampą. Czynność tę podczas zabiegu powtarza się jeszcze dwa razy. Efekt wybielenia jest widoczny od razu, natomiast przez kilka następnych dni nowy kolor zębów się stabilizuje. Dlatego specjaliści przestrzegają, by w tym czasie nie spożywać produktów zawierających silne barwniki (stosuje się tzw. „białą dietę”), bo zęby mogłyby je zbyt łatwo absorbować.

Metod wybielania zębów jest wiele. Przy wyborze najlepszej warto kierować się nie tylko ceną, ale także skutecznością i trwałością efektu. Nie należy też zapominać o bezpieczeństwie – najlepsza metoda to ta, która nie tylko da zadowalający rezultat, ale nie uszkodzi struktury zęba i nie narazi nas na ból ani żadne nieprzyjemne dolegliwości.